mail: 
Lánczi András 
viztorony@viztorony.hu 


A budafoki víztorony-pályázat 13. sz. pályaműve
Fotó: András 2002
Fotó: András 2002 (+)
Fotó: András 2002
Fotó: András 2002
Fotó: András 2002 (+)
Fotó: András 2002 (+)

Építészeti kialakítás

A pályamű a torony- jellegű építmények csoportjába tartozik. A torony a klasszikus víztorony szerkesztési szabályokat követi. Az objektum csúszózsaluzattal készült földszinten kiszélesedő törzsből és két előregyártott, vasbeton gyűrű alakú un. Tórusz víztározóból áll. A gyűrűk keresztmetszete ellipszis alakú. A törzs tetején a medencetér felett egy kilátót helyezett el a pályázó. Formai és szerkezeti szempontból is vitathatók a felfüggeszett tóruszok. Bár a felfüggeszett vízterek könnyed megjelenést adnak, amit elront a "fejnehéz" tömegű kilátó. A bíráló bizottság úgy találta, hogy a pályamunka a hagyományos forma alkalmazása mellett a pályázó nem tudott olyan formai elemeket felmutatni, amely megfelelne a minősítés követelményeinek.

Szerkezeti kialakítás, építéstechnológia, fajlagos mutatók
Pályázó a csúszózsaluzattal megépített vb. törzsre 2 db, azonos magasságban lévő, elliptikus keresztmetszetű vb. "tórusz" felfüggesztését javasolja.


A törzs belső, hengeres liftaknából és külső, felfelé szűkülő köpenyfalból áll. A "tórusz"-okat a földön előre legyártják "lövelt" betonból. Ezért a belső felületet üvegszálbetétes fátyollal és kétrétegű műgyanta szigeteléssel látják el. Ez ellentétes a kiírással. Két tórusz kialakítású gyűrűs víztér nehézkes csőkapcsolati kialakítással, mely csőhídra van telepítve.

Fajlagos mutatók:
szerkezeti beton 2338 m3 ~ 0,78 vb.m3/vízm3
beépített tér 9000 légm3 ~ 30 légm3/vízm3

Statikai számítás
A szerény statikai számítás a teljes torony állékonyságvizsgálatára nem tér ki.

Hidraulika, vízgépészet
A két tórusz, az alattuk-felettük lévő kezelőhidakon elhelyezett csővezetékek kapcsolata áttekinthetetlen.

Telepelrendezés, közmű, kertészet
Telepelrendezés, út, közmű megfelelő. Tájtervezés gondos, jó kerítés és kapu megoldás.

A pályázat tárgya a budafoki 3000 m3-es hasznos térfogatú víztorony építészeti kialakítása, környezetbe illesztése, szerkezetének és építési technológiájának meghatározása a kiírásban részletezett feltételekkel.

A pályázat célja, hogy olyan alkotás szülessen, mely egyrészt az FVM Rt. szimbólumává válik, gondolatilag a Céggel azonosítható, másrészt a gyorsan fejlődő környék maradandó építészeti alkotása legyen.

A budafoki víztorony-pályázat leírása és a eredményének értékelése itt olvasható

A maketteket 2002 tavaszán a Camponában és a MEO-ban állította ki a Fővárosi Vízművek.