mail: 
Lánczi András 
viztorony@viztorony.hu 


A budafoki víztorony-pályázat 9. sz. pályaműve
Fotó: András 2002
Fotó: András 2002
Fotó: András 2002

Építészeti kialakítás
Mérnöki típusú, őszinte szerkezeti formálásra törekvés jellemzi a pályaművet. A megidézett ipari jellegű forma azonban a XX. századi vasbeton építészet korábbi szakaszának újításait eleveníti fel: az ívesen hajlított alátámasztó pillérekre külső bordás csonka gúla forgástestet helyez, amely szerkezetileg megfelelő, de nem hoz formai újítást. A korrekten kidolgozott részlet megoldások hatvanas évekbeli ipari dizájnnal párosulnak.

Szerkezeti kialakítás, építéstechnológia, fajlagos mutatók
A víztorony felső tartálya 12 db páros, hiperbola ívű vasbeton pilléren és ezeken belül, eltolva elhelyezett 12 db kibetonozott acélcső lábon nyugszik. A felső kétrekeszes tartályt monolitikusan fenn a végleges helyén készítik el. Gömbszelet fenéklemez van a belső medencerészben és íves külső fal a külső rekesznél. Mindez a kialakítás kedvező statikai eredménnyel jár.

A medencék magassági elrendezése megfelelő. A medencékbe történő bejutás, kiszellőzés nem állapítható meg a tervekből. Az építéstechnológia részleteiről rajzos ütemezést ad. A kilátót központosan helyezi el.


A főbb mutatók:
szerkezeti beton 1750 m3 ~ 0,578 vb.m3/vízm3
beépített tér 6310,55 légm3 ~ 2,085 légm3/vízm3

Statikai számítás
A Pályázó igen részletes statikai számítást mellékel. Talajigénybevétel megfelelő. Szélteher, önsúly helyesen felvéve, kiborulás elleni biztonság 13,4.

Hidraulika, vízgépészet
Gépészeti-csőszerelési terv van, biztosítja a medencékben a vízáramlást. A leülepedések szempontjából az íves fenékkialakítás nem kedvező. A megoldás miatt a medencetér belső csövezése is nehézkessé válik. A medencéknél csak a födémen van hőszigetelés, pályázó téli fagyveszélynél a szélső medencerész üresen hagyását javasolja, ez üzemviteli szempontból nem kedvező.

Telepelrendezés, közmű
A telepelrendezés, úthálózat, közmű megfelelő. A wc-ket előnyösen a terepszinten helyezi el. Dicsérendő kertészeti-tájrendezési leírást is ad a pályázó, a 7 út felöli oldalról biztosítja a zavartalan rálátást a toronyra.

Fotó: András 2002
Forrás: Fővárosi Vízművek
A pályázat tárgya a budafoki 3000 m3-es hasznos térfogatú víztorony építészeti kialakítása, környezetbe illesztése, szerkezetének és építési technológiájának meghatározása a kiírásban részletezett feltételekkel.

A pályázat célja, hogy olyan alkotás szülessen, mely egyrészt az FVM Rt. szimbólumává válik, gondolatilag a Céggel azonosítható, másrészt a gyorsan fejlődő környék maradandó építészeti alkotása legyen.

A budafoki víztorony-pályázat leírása és a eredményének értékelése itt olvasható

A maketteket 2002 tavaszán a Camponában és a MEO-ban állította ki a Fővárosi Vízművek.