mail: 
Lánczi András 
viztorony@viztorony.hu 


A budafoki víztorony-pályázat 19. sz. pályaműve
19. sz.


 

Építészeti kialakítás

A pályázó teljesítette a tervezési programban megfogalmazott műszaki elvárásokat, de a létesítmény közlekedési rendjét nem kellő gondossággal állapította meg.

A létesítmény könnyed, karcsú kialakítású.
A torony törzsének tagolt kialakítása, alkalmazott anyaghasználata, a tárolótér fölé történő jelentős emelése korábban épült TV tornyok hatását kelti. A törzsön megjelenő többféle eltérő (üveg, fém, vasbeton) anyaghasználat szükségessége nem meggyőző.

Tekintettel arra, hogy a külső spirál-rámpa, több ponton metszi át a tartó pilléreket a zárhatóság érdekében minden tartóoszlopmetszéshez nyílászárót kellene elhelyezni.

A függőleges közlekedést a nagy keresztmetszetű üreges belsejű tartóoszlopokon belül szerencsésebb lenne megoldani. A törzsön elhelyezett ellipszoid tartály helye, magassága építészetileg bizonytalan.

 


Szerkezeti kialakítás, építéstechnológia, fajlagos mutatók
A Pályázó a terepen javasol megépíteni 30 m hosszú és 10 m magas forgási ellipszoidot, melyben a megfelelő válaszfalak is beépülnek. A kezelőtér a belső medencetér közé van beékelve. A csőkapcsolatok kialakítása megfelelő színvonalú. Pályázó szerint "a vízzárósághoz szükséges repedésmentességet a betonszerkezet utófeszítésével kell biztosítani". A kész tartályt hidraulikus sajtókkal kívánja megemelni, s ezalatt három lábat aláépíteni. A javasolt építési technológia nem tűnik kiérleltnek.

Fajlagos mutatók, a pályázó által megadva:
tartószerkezet: 1,31 m3 vb./vízm3
beépített térf.: 2,70 légm3/vízm3

Statikai számítás
A Pályázó a talajigénybevételt ellenőrzi, az egész torony állékonysága a számításból nem állapítható meg.

Telepelrendezés, közmű
Telepkialakítás vázlatos. Körbevezető út nincs.
A wc csoportnak a -2,50-es pinceszinten történő elhelyezése a csatornázás szempontjából kedvezőtlen.

A pályázat tárgya a budafoki 3000 m3-es hasznos térfogatú víztorony építészeti kialakítása, környezetbe illesztése, szerkezetének és építési technológiájának meghatározása a kiírásban részletezett feltételekkel.

A pályázat célja, hogy olyan alkotás szülessen, mely egyrészt az FVM Rt. szimbólumává válik, gondolatilag a Céggel azonosítható, másrészt a gyorsan fejlődő környék maradandó építészeti alkotása legyen.

A budafoki víztorony-pályázat leírása és a eredményének értékelése itt olvasható

A maketteket 2002 tavaszán a Camponában és a MEO-ban állította ki a Fővárosi Vízművek.